Friss hírek
Újfehértói Települési Értéktár

A Szakmai Bizottság tagjai
Szakterület: Szakmai Bizottság tagjai: Telefonszám:
1. Épített környezet Tardi Róbert 70/387-9619
2. Ipari és műszaki megoldások Csegény Mihály 20/950-3492
3.Sport Kranyik István 20/588-7776
70/779-2104
4. Kulturális Örökség Balogh Miklós 20/211-2661
Kocsisné Vizi Margit 20/996-4900
5. Természeti környezet Dr Szabó Tibor 30/978-6723
6. Agrár-és élelmiszergazdaság Molnár János 20/944-6460
7. Egészség és életmód Meglécz Józsefné 20/569-7539
8. Turizmus és vendéglátás Papp József 30/903-0646
9. Elnök Zajti Ferenc Kulturális Központ 30/423-7348
A települési értéktárban olyan értékeket lehet „felhalmozni”, mely a helyben élők számára nemcsak kulturális, hanem érzelmi értékeket is jelentenek. Ezekben a helyi értéktárákban lehet megőrizni olyan, csupán az adott településre jellemző tárgyakat, épületeket, szokásokat, mely esetleg máshol nem vagy más módon váltak hagyománnyá.
A települési értékek azonosítását, az Újfehértói települési értéktár létrehozását, annak gondozását, a Zajti Ferenc Helytörténeti Gyűjtemény, Művelődési Központ és Könyvtár (4244. Újfehértó, Egészségház u. 2.) látja el. Az intézmény munkáját 10 tagú szakmai bizottság segíti. A szakmai bizottság döntése nélkül, a települési értékek Újfehértói Települési Értéktárba történő felvételéről az intézményvezető érvényes határozatot nem hozhat.
Az alábbi felhívás közzétételével kérjük az újfehértói polgárokat, civil és társadalmi szervezeteket, hogy lakókörnyezetükben a települési értéktárba felvételre érdemes nemzeti értékeket gyűjtsék össze, és javaslataikat terjesszék elő.
A város közigazgatási területén fellelhető, illetve az itt létrehozott helyi érték felvételét az Újfehértói Települési Értéktárba bárki írásban kezdeményezheti a www.ujfeherto.hu honlapon vagy az intézményben található adatlap kitöltésével és visszaküldésével.
A javaslatokat folyamatosan be lehet nyújtani postai úton vagy személyesen a polgármesterhez címezve, a Polgármesteri Hivatal titkárságára (4244. Újfehértó, Szent István u.10. ).
Az Intézmény a szakmai bizottság javaslata alapján, a beérkezett javaslatok értékelését követően dönt az Értéktárba történő felvételről, vagy a felvétel elutasításáról. A település helyi jelentőséget meghaladó értékei a megyei értéktárakba, majd a Magyar Értéktárba juthatnak el. A Magyar Értéktárban nyilvántartott országos, vagy nemzetközi jelentőségű, a magyarságra jellemző tulajdonságával, egyediségével és minőségével a magyar nemzet legkiemelkedőbb alkotásainak számító nemzeti értékekből a Hungarikum Bizottság választja ki a hungarikumokat, melyek a Hungarikumok Gyűjteményébe kerülnek.
A helyi értékek szakterületenkénti kategóriái a következők:
a) agrár- és élelmiszergazdaság:
az agrárium szellemi termékei és tárgyi javai - beleértve az erdészet, halászat, vadászat és állategészségügy területét –, különösen a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek, a borászat, továbbá az állat- és növényfajták.
b) egészség és életmód:
a tudományos és népi megelőzés és gyógyászat, természetgyógyászat szellemi termékei és tárgyi javai, különösen a gyógyszerek, gyógynövények, gyógyhatású készítmények, gyógyvíz- és fürdőkultúra.
c) épített környezet:
a környezettudatos építési munka eredményeként létrehozott, illetve elhatárolt épített része, amely elsődlegesen az egyéni és közösségi lét feltételeinek megteremtését szolgálja; valamint az embert körülvevő környezet fenntartásához kapcsolódó szellemi termékek.
d) ipari és műszaki megoldások:
az ipari termelés – beleértve a kézműipart, kézművességet is – szellemi termékei és tárgyi javai, különösen az egyes technológiák, technikák, berendezés-, gép- és műszergyártás, műszaki eszközökkel végzett személy- és áruszállítás.
e) kulturális örökség:
a kulturális örökség szellemi és tárgyi javai, különösen az irodalom, a tudomány, a népművészet és népi kézművesség, néprajz, filmművészet, iparművészet, képzőművészet, táncművészet és zeneművészet; továbbá a védett ingatlan értékei, különösen a nemzeti vagyon körébe tartozó, kiemelkedő értékű műemlékek és régészeti lelőhelyek, nemzeti és történelmi emlékhelyek, világörökségi helyszínek.
f) sport:
a fizikai erőnlét és a szellemi teljesítőképesség megtartását, fejlesztését szolgáló, a szabadidő eltöltéseként kötetlenül vagy szervezett formában, illetve versenyszerűen végzett testedzés vagy szellemi sportágban kifejtett tevékenység, különösen a sportolói életművek és csúcsteljesítmények.
g) természeti környezet:
az ember természetes környezetének tárgyi javai, különösen a fizikai és biológiai képződmények vagy képződménycsoportok, geológiai és geomorfológiai képződmények, természeti tájak, természeti területek, életközösségek és ökológiai rendszerek; valamint az embert körülvevő környezet fenntartásához kapcsolódó szellemi termékek.
h) turizmus és vendéglátás:
a turizmus és a vendéglátás szellemi termékei és tárgyi javai, különösen a turisztikai attrakciók, szolgáltatások, a vendéglátó ipari termékek, valamint a vendéglátás körébe tartozó étel- és italkészítési eljárások.
Segítségüket és aktív részvételüket a gyűjtő munkában előre is köszönjük!
Gál Ferencné
Zajti Ferenc Kulturális Központ
Újfehértói Települési Értéktár Szakmai Bizottságának
|
Újfehértói Települési Értéktár Szakmai Bizottságának 2/2015. (II.18.) számú határozata az Újfehértói Települési Értéktár Szakmai Bizottsága jegyzőkönyv hitelesítőjének választásáról |
Újfehértói Települési Értéktár Szakmai Bizottságának 3/2015. (II.18.) számú határozata az Újfehértói Települési Értéktár alelnökének választásáról |
Újfehértói Települési Értéktár Szakmai Bizottságának |
||